Je to tady. co? No přece zahradní grilování, opékání, debužírování a tak dále a tak dále...
Je ještě polovina dubna a už to začíná, teplé jarní paprsky i mně donutili vyhovět přání rodiny, tak jsem po zimě vyčistil krb, naštípal dříví a sehnal nějaké noviny na podpal. Bylo to však v rámci úklidu zahrady. A tak jsme navečer poprvé opékali ty nezdravé a mnohdy nechutné uzeniny ve formě buřtů, točených salámů a v nepodlední řadě špekáčků bez špeku, plných škrobu, vody a éček. Sice mám na krb keramickou leštěnou desku v ocelovém rámu, na které se pěkně griluje maso, ryby i ty nezdravé uzeniny, ale neuspěl jsem, prý jsou špekáčky lepší na přímém ohni, tvrdil vnuk se synem, když ale každý ví, jak je to škodlivé a rakovinotvorné, tak se muselo opékat za každou cenu... Musím se však poopravit, tentokrát mně ty špekáčky opravdu chutnaly...
Tak jsme zase po dlouhé zimě konzumovali černé připálené buřty, až měl vnouček boule za ušima a tváře celé černé od kouře a popela.
Dovoluji si citovat jedno z mnoha obborných vyjádření:
Při opékání masa na otevřeném ohni se vytváří chemické látky známé jako karcinogeny, které mohou způsobovat nebo napomáhat rakovinnému bujení buněk. Hrozí pak výskyt zhoubných nádoru. Naštěstí riziko rakoviny spojené s grilováním masa není tak vysoké, abyste se museli vzdát voňavých steaků a uzenin. Stačí při grilování dodržovat pár opatření, která zdravotní rizika minimalizují.
Pozor na zčernalé křupavé kousky
Grilování potravin obsahující bílkoviny jako je maso a ryby vytváří dva druhy chemických látek, které mohou přispívat ke vzniku rakoviny. Jedná se o heterocyklické aminy (HA) a polycyklické aromatické hydrokarbony (PAH).
HA patří mezi silné mutageny, které se tvoří v mase při dlouhodobém opékání na ohni. I když se tyto nebezpečné látky vytváří i při smažení a pečení, křupavé zuhelnatělé kousky na okrajích grilovaného masa obsahují HA ve své nejčistší podobě.
Karcinogen HA se nachází rovněž v cigaretovém kouři a studie na zvířatech prokázaly, že způsobuje rakovinové bujení v orgánech jako je žaludek, střevo, játra a kůže.
Kouř obsahuje karcinogeny
Karcinogeny PAH jsou druhým typem chemických látek, které se tvoří, když šťáva z masa odkapává na uhlíky nebo jiné žhavé povrchy a vytváří kouř.
Tento karcinogenní kouř se při víření kolem potravy vsakuje do povrchu masa a z oblíbené pochoutky se tak stává zdraví nebezpečná potravina.
Nebezpečí pro astmatiky
Karcinogeny v opékaném mase ale nejsou jediným zdravotním rizikem spojeným s grilováním. Ačkoli je pro mnoho lidí vůně šťavnatého steaku linoucího se z grilu synonymem léta, kouř, který nese toto aroma, je už méně žádoucí.
Výsledky výzkumu z Rice univerzity v Houstonu v Texasu v roce 2003 přinesly zprávu, že grilování rovněž znečišťuje ovzduší a vznikají emise. Ačkoli je toto znečištění menší než od aut či továren, může přesto způsobovat zdravotní problémy.
V koncentrovaném množství může kouř z grilování spustit dýchací problémy u lidí s plicními chorobami jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).Zdroj: http://ona.idnes.cz/grilovani-zvysuje-riziko-rakoviny-brante-se-marinadou-a-cistym-grilem-1my-/zdravi.aspx?c=A100722_154402_zdravi_pet
Dnes je přece mnoho způsobů, jak grilovat bezpečně, od výše uvedené keramické desky až po elektrické, či plynové grily, ale to už je na jiné téma a především o penězích. Náš prohřešek byl částečně omluven následnou konzumací trocha zeleniny i když bez chuti a "zápachu" z hypermarketu. Možná, že je ještě škodlivější...