Něco se děje, ptáci vymírají

Napsal Pedro (») ve čtvrtek 5. 1. 2012 v kategorii MOJE ČLÁNKY A ÚVAHY..., přečteno: 3975×
225px-kos-cerny.jpg

      Něco se děje a začíná to být alarmující. Vyhynulo nám ptactvo. Kosa jsem již neviděl, ani nepamatuji. Leda snad ještě by se mohl spatřit ve městě, ale u nás na vsi jsem ho nespatřil již několik měsíců a to chodím často ven a pozoruji přírodu, ale příroda ztichla, ptáka, či kosa opravdu není vidět. Mrtvo...

Kos-cerny-11

Kos černý (Turdus merula)
Tento drozdovitý pěvec je velice známý a hojně rozšířený. Velikost jeho těla je 23 – 29 cm. Rozlišení pohlaví je u tohoto druhu velice snadné - samci jsou uhlově černí, a oranžovožlutým zobákem a kroužkem kolem oka, samice a mladí ptáci jsou zbarveni tmavě hnědě s nevýraznou pruhovanou kresbou na hrudi. Dnes je tento pták rozšířen ve městech, a oživuje svým zpěvem i centra velkoměst.
Přitom původně se jednalo o lesního ptáka, a proces poměštování (synatropizace) začal teprve v polovině minulého století. Tehdy se část lesní populace kosa přesunula do měst kvůli dostupnější potravě a lepšímu klimatu v zimě, následkem toho je tento pták u nás celoročně.
Část kosí populace však zůstala věrná lesu dodnes, tito lesní kosi jsou na rozdíl od městských mnohem  plašší a ostražitější. V zimě tito lesní kosi odlétají do teplých krajin. Toť zdroj: http://www.amadina-gouldove.com/kos_cerny.html                  

                                  Kos-cerny-samice-s

      Byly časy před dvěma roky, kdy jich bylo u nás tolik, že když se slétli na mou zahradu nasbírat si červené bobule na okrasných keřích nebo v zimě zazobnout si do jablek, která jsem jim naházel, že jsem jich napočítal najednou i osm až jedenáct. Na jaře pravidelně hnízdili v sousedových thůjích. Problém byl ten, že po vypadnutí z hnízda a než se naučili řádně létat byli většinou roztrháni potulujícími a i domácími kočkami. K tomuto problému přispěly značně přemnožené straky, bohužel chráněné, nikdo si po nich dnes nedovolí střelit, které zahubí kolem sebe vše živé.   Dnes je situace taková, že kosa na vsi nenajdeme, v takto teplém lednu jako je letos by už dávno trochu zavrzali. Nic, je ticho.

                                                                                            Kos-cerny-samec-2-s

      To samé sýkory, jiné zimy jsem jich měl plné krmítko a v létě pravidelně vyváděly mladé z budky pověšené na zahradním domku. Letošní zimu jsem ještě nespatřil ani jednu, ani pípnutí. Vše je zřejmě sežrané, zlikvidované. Kam ta příroda spěje, to je na dlouhou diskusi.

                                                           Sykora-konadra-1-s

Sýkora koňadra
(Parus major)    Tato naše nejběžnější sýkorka je 13-15 cm velká. Hlava je černá bílými lícemi, týl je zelenožlutý, břicho je žluté s podélným černým pruhem uprostřed.
Je to naše nejhojnější sýkora, také v Evropě je ze sýkor nejvíce rozšířená, dále obývá většinu Asie až po Kamčatku, najdeme ji i v Indii, Malajsii, Africe. Díky své veliké přizpůsobivosti žije zkrátka skoro všude kde jsou stromy.
Hnízdí v přirozených stromových dutinách, ale je asi nejčastějším obyvatelem ptačích budek. Mimo to její hnízdo můžeme najít i na těch nejroztodivnějších místech - například v kovové trubce nebo i schránce na dopisy. Samice snáší až 15 vajec, na kterých pevně sedí 13-15 dní, zatímco jí samec zásobuje potravou, pokud už musí svoji snůšku opustit, tak ji pečlivě zakryje. Oba rodiče pak vylíhlá mláďata krmí 15-22 dnů.  Hnízdí většinou jen jednou do roka. Cituji ze zdroje: http://www.amadina-gouldove.com 

                                                                                        Sykora-modrinka-1

         Tak by se mohlo psát do nekonečna, to samé platí o vrabcích a dalších. Ještě vloni jich byla vesnice plná. Když chodím přírodou a po polních cestách, najednou si uvědomuji, že ani zajíce jsem neviděl, ani nepamatuji… Ale to by byla další smutná kapitola…

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
estráda z IP 82.144.159.*** | 29.9.2023 16:32
I my jsme si doma všimli toho že je něco neobvyklého na tom když se hodně věcí najednou změnilo .Třeba naše nové www.zavlazovaci-systemy.net/eshop už dnes nestíhá odebírat ani vodu na to abychom měli dokonale zelenou trávu. Přitom letos u nás na Šumavě tak velké sucho jako v předchozích letech opravdu nebylo, víme?
V.J. z IP 78.80.182.*** | 8.1.2012 08:29
U nás je kosáků dost,ale sýkorku nevídím žádnou.Vrabci se přemožili těch mívám na pergole hejno.Na jaře ,když na zahradě hnízdí kosáci tak hnízda vyberou sojky a straky.Několikrát jsem to sledovala a viděla jak straka přiletí a vezme malého opeřence o odletí s ním pryč.Pak je slyšet jenom nářek rodičů.Jdu pak raději domů abych ten nářek neslyšela,protože tomu nemohu  zabránit.smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a tři