Dozrává mák

Napsal Pedro (») v neděli 12. 8. 2012 v kategorii MOJE ČLÁNKY A ÚVAHY..., přečteno: 2869×
p1060434.jpg

   Když jsem byl mladý a ještě mladší kluk, tak jsem vždy v létě na prázdninách u babičky, tedy u babiček, měl jsem dvě od sebe vzdálené jenom přes pole, vyhledával makovice. Ne jako dnešní narkomani, ale makovice již zralé, hnědé a suché, mák v nich musel šustit. Babička ho většinou přisévala do krmné řepy, aby byly vidět řádky vyrůstajících řepných rostlinek. Utrhnu makovici, udělám v ní dírku a vysypu krásný modrý mák do dlaně a šup do pusy, lahoda. Až na ty plné zuby máku. Miloval jsem to.

P1050226    P1060426   P1060438

   Dnes, skoro stařec, nemaje nic smysluplného na práci, mně to chytlo znovu. Pokud jsem ještě jezdil pracovně krajinou, postřehl jsem jednu podstatnou změnu, že stále více zemědělců se vrací k pěstování této krásné plodiny. Na jaře jsem vídal nádherná pole, rozkvětlá do modrobíla svými makovými květy. Prostě zážitek… Také jsem jednou při kontrole ve Vysoké nad Jizerou obdržel „úplatek“ ve formě pytlíčku máku, i tam v těch kopcích zemědělci s úspěchem pěstovali mák.

    Když dnes čtu noviny nebo sleduji zprávy na netu, je mně slabo. Cituji:

Na polích ubývá máku kvůli dovozům technického máku

 Osevní plochy máku v Česku v posledních letech výrazně klesají. Zatímco v roce 2008 se tato plodina v tuzemsku pěstovala takřka na 70.000 hektarech, letos její osevní plocha činila již jen 18.363 hektarů. Hlavním důvodem poklesu jsou dovozy levného nepotravinářského makového semene. To kvůli nízké ceně některé firmy dováží do ČR a přimíchávají ho do potravinářské produkce. Ministerstvo zemědělství chce proto pravidla pro uvádění potravinářského máku na trh zpřísnit, uvedlo dnes na tiskové konferenci.

Mák odchází z českých polí, což je hrozná škoda," uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle něhož na úkor této v českých zemích po staletí pěstované plodiny dále rostou plochy řepkových a obilných polí, což není dobře.

Pokles osevních ploch potvrzuje jednatel jednoho z největších tuzemských pěstitelů máku, společnosti Lupofyt z Chřášťan na Rakovnicku, Jaroslav Mikoláš. "My jsme pěstovali i 400 hektarů máku, v letošním roce máme už jen 160 hektarů," poznamenal. Levné dovozy odpadů farmaceutického průmyslu podle něj sráží výkupní ceny suroviny. Následné vývozy směsí technického a potravinářského máku však hlavně poškozují jméno českého máku v zahraničí. Tuzemští pěstitelé jsou přitom závislí na vývozech, více než 90 procent plodiny se ze země vyváží.Do Česka dovážené technické máky jsou odpadem z farmaceutické výroby a nejsou určeny pro kulinární účely. Takto získané semeno nemá chuťové vlastnosti potravinářského máku. Navíc je jako odpad vždy levnější než potravinářský mák. Ekonomika pěstování technických odrůd totiž stojí na ceně izolovaných morfinových alkaloidů používaných k výrobě léčiv.Zatímco náklady na produkci jednoho kilogramu makového semene přesahují i u těch nejlepších tuzemských pěstitelů 20 korun, technický mák kupují dovozci běžně za 13 až 17 korun. Je však znám i případ při němž stál mák dovezený ze Slovenska jen necelé čtyři koruny.

"Pro to, aby se udržela i kvalita potravinářského máku uváděného do oběhu, připravilo ministerstvo zemědělství novelizaci legislativy, ve které bude stanoven nejvyšší obsah morfinu v semeni máku na 25 mg/kg máku," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Žáček. Pokud bude legislativní proces bez komplikací, mohla by nová legislativa začít platit od příštího roku.

Zatímco v roce 2009 dosahovaly dovozy technického máku do Česka 1672 tun, loni to bylo již 4300 tun. Největším dovozcem byla loni Austrálie před Španělskem. Jenom během letošního ledna a února to bylo 1400 tun. Na vývoz směřuje převážná většina v tuzemsku vypěstovaného máku. Loni to například bylo 26.000 tun z celkem vypěstovaných 26.350 tun.

Úspěchu českého máku v zahraničí podle odborníků kromě jeho vysoké kvality nahrává fakt, že řada zemí, které byly dříve jeho tradičními pěstiteli, jeho produkci kvůli obavě ze zneužívání máku k výrobě narkotik opustila. Česká republika však až na malé výjimky zatím žádné větší případy zneužívání makoviny nezaznamenala.

Makovina používaná dále pro výrobu léků se z Česka dlouhodobě vyváží. Obsahuje však několikanásobně menší množství morfinu než průmyslové máky určené pro farmacii, a zájem o ni proto klesá.

Podle pěstitelů přes razantní pokles ploch zůstává patrně Česko světovou jedničkou v pěstování potravinářského máku před Tureckem. Podle neoficiálních zdrojů nejvíce máku na světě pěstují v Afghánistánu, tamější produkce je však nelegální a slouží téměř výhradně k výrobě drog. (zdroj: Finanční noviny)

   Máme kousek od vsi makové pole,objevil jsem v sobě mladickou vášeň a chuť, tak tam jezdím a cpu se mákem z čerstvých makovic, není to polní pych, jenom pár makovic…

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě